وکیل کلاهبرداری

مشاوره فوری

کلاهبرداری

هرچند تعریف مشخصی از این جرم در قانون وجود ندارد ولی مطابق با ماده ۱ قانون تشديد مجازات مرتكبين ارتشا، اختلاس و كلاهبرداري، هركسی از راه حيله و تقلب مردم را به وجود شركت‌ها، تجارتخانه‌ها، كار‌خانه‌ها، مؤسسات موهوم يا به داشتن اموال و اختيارات واهي فريب دهد و به امور غير‌ واقع اميد‌وار نمايد يا از حوادث و پيش‌‌آمد‌هاي غير‌ واقع بتر‌ساند و يا اسم يا عنوان مجعول اختيار كند و به يكي از وسايل مذكور يا وسايل تقلبي ديگر وجوه، اموال، اسناد، حواله‌جات، قبوض، مفاصا حساب و امثال آن­ها تحصيل كرده و از اين راه مال ديگري را ببرد، كلاهبر‌دار محسوب و علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، به حبس از يك تا هفت سال و پر‌داخت جزاي نقدي معادل مالي كه اخذ كرده است، محكوم مي‌شود. در این مطلب به صورت کوتاه جرم کلاهبرداری و طریقه شکایت از این جرم بیان می­شود.

 

عناصر قانونی جرم کلاهبرداری

برخلاف آنچه عموما تصور می­شود، صرف نپرداختن یک بدهی و یا حق مالی، و یا صدور چک بلامحل تحت عنوان جرم کلاهبرداری قرار نمی­گیرد. برای اینکه به یک فرد کلاهبردار نامیده شود و تحت تعقیب کیفری قرار گیرد، مطابق تعریف قانونی این جرم، باید شرایط خاصی در رفتار و اقدامات مرتکب این جرم جمع شده باشد.

شرط اول برای تحقق این جرم: دروغ و استفاده از وسایل متقلبانه است. مثلا شخصی خود را وکیل معرفی می­کند و حتی برای اثبات آن پروانه وکالت را هم جعل می­کند. اثبات اینکه متهم در جریان وقوع جرم به وسایل و صحنه‏سازی متقلبانه توسل داشته بر عهده دادستان است. لذا صرف وعده دادن و دروغ گفتن و تحصیل مال، کلاهبرداری محسوب نمی­شود.

مشاوره فوری

شرط دوم: فریب دادن است. به این صورت که مانور متقلبانه­ای که کلاهبردار انجام می­دهد در افراد موثر باشد و مالباخته به سبب آن فریب، مال خود را در اختیار کلاهبردار قرار دهد.

شرط سوم: بردن مال است. یعنی اینکه برا تکمیل این جرم لازم است که مال در اختیار کلاهبردار قرار گیرد و صرف فریب دادن بدون بردن مال یک اقدام بی نتیجه است که تحت عنوان جرم کلاهبرداری واقع نمی­شود و ممکن است با بررسی اقدامات متهم اقدام او تحت عنوان شروع به جرم کلاهبرداری .واقع شود که مجازات جداگانه­ای دارد.

با جمع این سه شرط در انجام یک فعل، توسط یک فرد می­توان او را تحت عنوان کلاهبردار قلمداد کرد و مورد تعقیب کیفری قرار داد که مجازات آن طبق قانون مشخص شده است و شامل رد مال، جزای نقدی و حبس می­باشد.

 

وکیل کلاهبرداری

نظر به پیچیدگی­ های جرم کلاهبرداری، طبیعتا پیشنهاد می­شود هر زمان که با چنین مشکلی مواجه شدید ابتدائا از یک وکیل با تجریه قبل از طرح شکایت کیفری مشورت گرفته شود؛ در این زمینه بهترین پیشنهاد انتخاب یک وکیل کلاهبرداری است. چراکه اثبات این مساله که اقدامات مشتکی عنه تحت عنوان کلاهبرداری می­باشد بر عهده مالباخته است و اثبات این مساله گاهی بسیار سخت و پیچیده است و عدم آگاهی شاکی از روندی که برای اثبات ادعایش باید طی کند باعث تضییع حق مالباخته می­شود.

مشاوره فوری

با توجه به حجم بالای شیوع و وقوع این جرم در جامعه مخصوصا در ایران و وجود پرونده­های زیاد در این زمینه در مراجع قضایی باید گفت یکی از شاخه­های بسیار مهم وکالت، وکیل کلاهبرداری می­باشد

 لذا باید وکیلی انتخاب شود که با تمامی قوانین کلاهبرداری و حتی با انواع روش­های انجام این جرم آشنا باشد و همچنین با توجه به افزایش روز افزون کلاهبرداری در فضای مجازی باید به جرایم رایانه­ای و قوانین جرایم رایانه­ای نیز آشنایی کافی داشته باشد و نیز به قوانین جرائمی که در حکم کلاهبرداری هستند نیز تسلط داشته باشد. جرایم در حکم کلاهبرداری از جهت دروغ و تقلب بسیار به جرم کلاهبرداری نزدیک هستند. از جرائم در حکم کلاهبرداری می­توان، انتقال مال غیر و یا معرفی مال غیر به عنوان مال خود را نام برد. چنین وکیلی باید در حقوق جزا و جرم شناسی نیز تخصص داشته باشد. لازم به ذکر است گستره وقوع جرم به دلیل تنوع روش­های کلاهبرداری بسیار وسیع است و بیشتر در معاملات و داد و ستدهای مالی واقع می­شود. در اینجا برای آشنایی بیشتر با حجم گسترده و رو به رشد جرم کلاهبرداری، تعدادی از انواع و اقسام کلاهبرداری که امروزه بسیار مشهود است، ذکر می­شود.

کلاهبرداری اینترنتی، کلاهبرداری فیشینگ یا همان جعل آدرس سایت یا ایمیل، کلاهبرداری در کالاهای بهداشتی و درمانی، کلاهبرداری از طریق ارسال پیامک که خود انواع مختلفی دارد، کلاهبرداری تحت عنوان امور خیرخواهانه، کلاهبرداری در کاریابی برای افراد جویای کار، کلاهبرداری شبکه­ های هرمی و بسیاری موارد دیگر.

 

رسیدگی به جرم کلاهبرداری

بعد از وقوع جرم کلاهبرداری با تحویل شکایت مالباخته از مرتکب جرم به دادسرا، مراحل تشکیل پرونده آغاز می­شود. سپس دادسرا، اقدامات و بررسی­ های مقتضی و لازم را با شنیدن شرح ماجرا از زبان متهم انجام می­دهد و در صورت تایید وقوع جرم کلاهبرداری پرونده را به دادگاه ارسال می ­کند. لذا برای تشکیل یه پرونده کیفری تحت عنوان جرم کلاهبرداری آنچه در این مرحله حائز اهمیت است نحوه عملکرد شاکی و ارائه مدارک و اظهارات او می ­باشد که قطعا در صورت داشتن یک وکیل زبده و دریافت مشاوره به این هدف نزدیک­تر می­ شود. دادسرا مدارک و مستندات و اظهارات را به دادگاه صالح ارجاع می­دهد و در مرحله بعد با تعیین وقت قبلی و حضور طرفین پرونده در دادگاه، این قاضی دادگاه است که باید نظر خود را درباره پرونده با حکم به ساده یا مشدد بودن جرم کلاهبرداری و میزان و نحوه مجازات اعلام کند.

 

مشاوره فوری

 

اهمیت انتخاب وکیل کلاهبرداری

از دلایل اهمیت انتخاب یک وکیل کلاهبرداری برای یک پرونده که احتمالا شاکی در جریان آن نمی­باشد این است که اخیرا دستگاه قضایی ایران و قضات در دادگاه­ها به دلیل وجود حجم بالای پرونده­های کلاهبرداری، سیاست جرم زدایی را دنبال می­کند لذا پرونده­های کیفری مانند جرم کلاهبرداری را به سمت یک پرونده حقوقی هدایت می­کند و اگر شاکی یک وکیل کلاهبرداری حرفه­ای که بر قوانین این جرم تسلط کافی را دارد نداشته باشد و نتواند سوءنیت مجرم و جنبه متقلبانه جرم را اثبات کند پرونده او در قالب یک پرونده حقوقی تعریف می­شود و مسلما شاکی به حق و حقوق کامل خود نمی­رسد.

بنابراین واضح است که در چنین مواردی انتخاب یک وکیل کم تجربه و غیر حرفه­ای می­تواند عواقبی همچون از بین رفتن منافع مادی موکلین و یا افزایش مشکلات آن­ها را در پی داشته باشد. هرچند که انتخاب یک وکیل کلاهبرداری در این موارد لازم و ضروری است اما باید گفت تضمینی بر گرفتن نتیجه مطلوب نمی­باشد چون نهایتا این قاضی پرونده است که حکم نهایی را صادر می­کند اما انتخاب وکیلی مناسب می­تواند تضمینی بر قرار گرفتن روند پیگیری پرونده در مسیر درست باشد.

با اخباری که روزانه درباره انواع روش ­های کلاهبرداری منتشر می­­شود و هشدارهایی که جهت جلوگیری از وقوع چنین جرایمی به شهروندان داده می­ شود، مشاهده می­شود که کلاهبرداران در بیشتر مواقع بسیار زیرکانه و هوشمندانه اقدام به کلاهبرداری می­کنند و با جلب اعتماد طرف مقابل خود، به او ضررهایی که گاه جبران ناپذیر است را وارد می­کنند. وجه تمایز این جرم با جرایم دیگر هم همین جلب اعتماد است که اغلب مالباخته از روی رضایت مال را به کلاهبردار تحویل می­دهد. بنابراین مواجهه با چنین افراد با هوشی و اثبات وقوع جرم از سمت آنان همواره یک چالش بزرگ، پیچیده و سخت برای مالباختگان است که در اکثر مواقع مجرمان چنین پرونده­هایی حتی در دادگاه و در حضور قاضی نیز به دنبال فریب و گمراه کردن قاضی هستند تا بتوانند از این جرم تبرئه شوند. وکیل کلاهبرداری با مشورت­ های مناسبی که به شاکی می­دهد کمک می­کند تا یک شکایت جامع، جهت رسیدن به حق و حقوق مالباخته صورت بگیرد. بنابراین انتخاب یک وکیل کلاهبرداری این مزایا را به دنبال دارد:

– با وجود این وکیل، شاکی زمان کمتری را در اثبات جرم متهم صرف می­کند.

 -وکیل کلاهبرداری در دادگاه، می­تواند از جانب شاکی حاضر شود و نیاز به مراجعه شاکی نیست.

-وکیل کلاهبرداری می­تواند در صورت وجود اموال کلاهبردار، به توقیف اموال او اقدام نماید.

-وکیل می­تواند بعد از محکوم شدن کلاهبردار به رد مال، برای استرداد مال اقدام نماید.

-پس از اعلام حکم توسط قاضی، وکیل می ­تواند سایر امور مانند توقیف اموال کلاهبردار را اجرایی نماید.

-در کلاهبرداری ساده در صورت استرداد مال، اگر شاکی بخواهد رضایت بدهد وکیل می­تواند از جانب او اعلام رضایت کند.

بنابراین با انتخاب یک وکیل کلاهبرداری بسیاری از مشکلات و سختی ­ها و درگیری­ ها از روی دوش مالباخته کاسته می­شود.

مشاوره فوری

 

Call Now Buttonتماس فوری